شرکت مخابرات استان سمنان
شنبه ٣١ فروردين ١٣٩٨ -
صفحه اصلی

- پیشینه و تاریخچه اقلیمی و توسعه مخابرات منطقه سمنان

در دنیای صنعتی امروز ارتباطات به عنوان کلیدی در فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به حساب آمده و بعنوان منبع اصلی شکوفایی هر جامعه رقم زده می‌شوند. رشد و گسترش ارتباطات در شهرها و روستاها، باعث توزیع عادلانه‌تر ترقی و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌شوند. شرکت سهامی مخابرات استان سمنان با آگاهی از نقش ارزنده مخابرات، برنامه‌های خود را با شناخت مسئولیت حساس خود براساس نیازهای جامعه و مبتنی بر عدالت اجتماعی، طراحی و به اجرا گذارده است.

- پیشینه مخابرات استان سمنان

مخابرات استان سمنان در سال 1306 هجری شمسی با یک خط تلفن مغناطیسی در منطقه بازار بزرگ سمنان افتتاح و با یک رشته سیم آهنی از تهران به سمنان و از سمنان به شهرهای مختلف استان از جمله دامغان، شاهرود و گرمسار زیر نظر اداره مکالمات مرکزی ارتباط داشته است.

سپس در سال 1311 با نصب دستگاه 50 شماره مغناطیسی مرکز مخابرات در ساختمان واقع در خیابان شهدا شروع بکار نمود، تا اینکه در سال 1350 با داشتن 650 شماره تلفن مغناطیسی به خیابان طالقانی مرکزی فنی شهید عاملو کنونی تغییر مکان یافت و در بهمن سال 1350 اولین مرکز خودکار تلفنی با 1000 شماره مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

تلفن بین شهری خودکار استان سمنان در سال 1352 همزمان با افتتاح STD و مایکروویو به بهره‌برداری رسید و بمنظور ارتباط بین‌الملل خط تلفن بین‌المللی و بهره‌برداری ارتباط با خارج از کشور در سال 1353 در استان راه‌اندازی گردید.

استان سمنان با وسعتی بالغ بر 97491 کیلومتر مربع دارای 5 شهرستان سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار و مهدیشهر می‌باشد. این استان از شمال به استان‌های مازندران و گلستان، از جنوب به استان اصفهان، از مغرب به تهران و قم و از مشرق با استان خراسان محدود شده است. این استان بدلیل قرار گرفتن در حاشیه کویر از امکانات مخابراتی قابل توجهی در زمان رژیم گذشته برخوردار نبوده و بجز مرکز استان شهرهای شاهرود و دامغان که مجهز به تلفن خودکار بوده، دیگر شهرستان‌ها و بخش‌های تابعه و روستاها، یا بطور کل فاقد نعمت تلفن بوده و یا از سیستم نیمه خودکار استفاده می‌کردند.

- مدیران کل و عامل شرکت مخابرات استان سمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی

 

امتیازدهی
Copyright © 2013    Telecommunication Company Of Semnan  - All rights reserved.